שמירה על בריאות השיניים אצל ילדים קטנים

ההרגלים, הטכניקה, הדוגמה האישית שאנו ההורים מספקים, קובעים כיצד ובאיזו תדירות יקפידו הילדים בבגרותם על היגיינת פה. כבר בגיל מאוד צעיר יש להתחיל לשמור על בריאות השיניים עם צחצוח שיניים קבוע וביקור במרפאת שיניים לילדים. את הביקור הראשון במרפאה כדאי לתאם כבר בגיל שנתיים או 3. מרפאת שיניים לילדים נחוצה לבדיקה של צמחת השיניים, אבחון מוקדם של בעיות וקבלת טיפים והנחיות חשובות לצחצוח שיניים נכון, ושאר הרגלים לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים.

איך למנוע עששת אצל תינוקות ופעוטות?

הדבקה של תינוקות בחיידקי עששת מתבצעת על ידי ההורים. חיידקי עששת מתוך פיו של ההורה מועברים אל פיו של התינוק כאשר ההורה מנשק את הילד על פיו, מעביר אל פיו של הילד מזון שלעס בעבורו, אכילה מכלים משותפים, הכנסת של פטמת הבקבוק או המוצץ אל פיו של ההורה ולאחר מכן אל פיו של התינוק. אם תימנעו מכל הפעולות הללו ותקפידו היטב על היגיינת הפה שלכם ההורים, תצליחו לצמצם משמעותית הדבקה של תינוקות בעששת.

אלו פעולות יש לבצע להיגיינת פה אצל פעוטות?

  1. צחצוח של השיניים באופן קבוע בכל בוקר ובכל ערב החל ממועד בקיעת השן הראשונה.
  2. ניקוי של שאריות מזון מהשיניים והחניכיים בעזרת אצבעון סיליקון או פד גזה.
  3. סיום כל ארוחות בשתייה של מים ששוטפים מעט את שאריות המזון מהפה
  4. פנייה אל מרפאת שיניים לילדים לבדיקת ביקורת אחת לחצי שנה.

את צחצוח השיניים הראשוני בגיל חצי שנה עד שנתיים מבצעים בעבור הפעוט ההורים. את הצחצוח אפשר לבצע בעזרת אצבעון או בעזרת מברשת שיניים ייעודית לילדים. במהלך הצחצוח חשוב יהיה לאפשר לילד להתנסות בעצמו בצחצוח השיניים. שימוש בשתי מברשות זהות כאשר מברשת אחת נמצאת בידו של ההורה והמברשת השנייה בידו של הילד, יצליח להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

מה עושים כאשר ישנו חשש לכאב שיניים או חור בשן?

מקרים של עששת הגורמת לחורים בשיניים וכאבים נפוצים בקרב ילדים. פנייה מהירה ככל האפשר אל רופאת שיניים בכפר סבא תאפשר לכם לאבחן את מצב השן, לקבל טיפול מתאים ולמנוע הידרדרות נוספת במצב השן. הטיפול נעשה במרפאה מתאימה לילדים תוך שימוש בציוד מתאים. אם אתם ההורים מעט חוששים מהטיפול, פנייה אל רופאת שיניים בכפר סבא עם גישה טובה לילדים וניסיון מתאים, היא הצעד המתבקש.